Az idei nagykovácsi kultúra napi ünnepség keretében Nagy Sándorra emlékezünk. Nagy Sándor 1869 májusában, azaz pontosan 150 éve született. Ez adja az emlékév alapját. Az emlékév kurátora, a falunkban élő Körösfői Kriesch György, aki nevéből hallhatóan Nagy Sándor pályatársának, Kriesch Aladárnak rokona, sőt magához Nagy Sándorhoz is rokoni szálak fűzik. Mindketten, Kriesch Aladár és Nagy Sándor, a Gödöllői Művésztelep emblematikus, alapító tagjai voltak.
Nagy Sándor Székely Bertalan növendéke volt, római ösztöndíja alatt ismerkedett meg Kriesch Aladárral. Ráth György kérésére ő állítja össze az 1900-as párizsi világkiállítás magyar anyagát.
1902-ben köt házasságot Kriesch Laurával, aki alkotótársa lett a művészetben is.
Nevéhez köthető a budapesti Regnum Marianum templomának díszítőfestése. Üvegablak tervei is kiemelkedőek.
A magyar kultúra napját, a Himnusz keletkezésére emlékezve ünnepeljük, 1823-ban e napon fejezte be Kölcsey a művet. 46 évvel később született meg Nagy Sándor Németbányán. Élete átível a XIX. századon, elért a XX. század közepéig. Két világháború, majd a háború után a teljes társadalmi berendezkedés változásának is szemtanúja volt. 1948-ban, két évvel a halála előtt még a mátyásföldi katolikus templom üvegfestményeit tervezte.
A kiállítás megnyitásaként Körösfői Kriesch György előadását hallgathatjuk meg, Kiszelné Mohos Katalin polgármester asszony kultúra napi köszöntőt mond a Nagykovácsi Öregiskolában.