Krónika kereső

Államalapító Szent István ünnepe Nagykovácsiban 2024

Szerző:

Államalapításunk ünnepe Nagykovácsiban

 

Idén mivel az Öregiskola Közösségi Ház és Könyvtár energetikai korszerűsítésen, tatarozáson esik át, ezért a községi ünnepséget is a római katolikus templomban tartottuk. Nemzeti imádságunk, a Himnusz csendült fel majd a polgármesteri beszéd következett.

Részlet Kiszelné Mohos Katalin polgármester ünnepi beszédéből

“Mély értelmű összefüggés, hogy ma egyszerre emlékezünk a keresztény magyar állam megalapítására, és miután megszenteltük, megszegjük az új kenyeret is. Az állam, ha jó és igaz, akkor mindenkié, aki azon belül él. A keresztény állam összeköt bennünket. Ez nem egyszerűen hitbeli kérdés, hiszen bármit gondoljunk is a hitről, ha felcsendül, hogy „Isten Áldd meg a magyart…”, akkor a magyar ember ünneplőbe öltözteti a lelkét. Ez a fohász, ez az ének túlmutat párthovatartozáson, hitelveken, világlátáson. A Himnuszunk mindannyiunkat meghív közös ünneplésre. Joggal merül fel bennünk a kérdés, mi is a Szent István örökség lényege. Mi az, amit gazdag életművéből korszakokon átívelve magunkénak tudhatunk, magunkénak kell tudnunk?  Mindenekelőtt talán az, hogy a föld, amit egy nép birtokol, csak akkor lesz haza is egyben, ha annak nincs alternatívája. Így, ezer esztendő távlatából elmondhatjuk, ez a felismerés vált a magyarság és a magyarságunk megmaradásának kulcsává. Hiszen az a szállásterületről szállásterületre vándorló nép, akinek a talpa alatti föld lecserélhető jobb, dúsabban termő legelőre, az a nép nem tud megkapaszkodni ott, ahová a Történelem Ura rendelte. Hajtsunk hát térdet mindannyian a mai napon Szent István, a szabad és független keresztény magyar állam megalapítója előtt, hogy felfelé kaput nyitva a lelkünket felemelhessük. Augusztus 20. a magyarság legősibb nemzeti ünnepe. E napon államalapításunk, Szent István királyunk mellett az életet jelentő „új kenyeret” is ünnepeljük. Az új kenyeret, amely az élet táplálója. Amelyben benne foglaltatik az isteni gondviselés, a teremtő erő, a dolgos kezek munkája, az összefogás, az együttműködés ereje, az élet körforgása.”

Hagyományosan átadtuk a Nagykovácsi kitüntető címeit, Becze Gábor, Kuti Tünde és Tegzes Endre István királról szóló énekeket adtak elő.

Idei díjazottjaink és a rólunk szóló laudációk:

Nagykovácsi Díszpolgára 2024.

Kriskó László – rendező, vágó, filmkészítő, producer

A miskolci gimnáziumi évei után matematika-testnevelés szakos tanárnak készült, aztán – ahogy mondják: a sors útjai kifürkészhetetlenek – végül egy elektrotechnikai műszerész iskolában kötött ki. Itt 3 nap alatt rájött, hogy ez nem az ő világa, de tisztességgel elvégezte az iskolát, ami aztán lehetőséget adott neki arra, hogy bekerüljön a Pannónia Filmstúdióba, ahol épp elektrotechnikai műszerészt kerestek a videós részlegre. Pályakezdőként a videók lejátszófejeinek a tisztítása volt a feladata, de emellett belelátott a filmkészítés kulisszatitkaiba is. Minden szabadidejében figyelt, tanult, szívta magába a tudást. Pár kollégájával munka után amatőr filmeket készített, amelyek közül az egyik az 1987-es Nyíregyházi videó szemlén fődíjat nyert. Innentől nem volt megállás, elkapta a „gépszíj”. Így vall magáról, a munkájáról: „14 éves koromban Diósgyőrben kezdtem a filmezést barátommal, osztálytársaimmal együtt, később kiváló tanítómestereim voltak, a legjobb rendezőktől, operatőröktől, vágóktól, filmes és televíziós szakemberektől leshettem el a szakmát. Nekem a filmkészítés természetes közegem, a lételemem. 0-24 órában dolgozom, mert ez az életem.” Ráadásul családja is a filmkészítés világában munkálkodik. Felesége, Ancsa nemzetközileg elismert maszkmester, nagyobbik fia, Gergő is aktív tagja a filmes szakmának, kisebbik fia, Tomi pedig többek között egy Disney produkcióban dolgozott nemrégiben. Eddig több mint 400 videóklipet, és több mint 100 reklámfilmet készített, de rendezett tévéműsorokat, dokumentum- és egyéb kisfilmeket is. Rendezőként közel 1500 produkció elkészítése fűződik a nevéhez. A mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotótevékenysége, valamint művészi és tudományos teljesítménye elismeréseként Balázs Béla-díjat kapott.

Ő a Most vagy soha társproducere, a szintén méltán népszerű Aranybulla rendezője és producere. Ő írja és rendezi a most készülő, Ákosról szóló dokumentumfilmet. Szakmai munkássága mellett sokan ismerjük őt Nagykovácsiban, a Nagykovácsi Utánpótlás Sportegyesület egyik alapítójaként, vezetőjeként, néha edzőjeként, és nem utolsó sorban a NUSE lelkes szurkolójaként. Munkálkodása, az utánpótlás egyesületben való évtizedes aktivitása hozzájárult a nagykovácsi fiatalok fejlődéséhez és a sport iránti elkötelezettség erősítéséhez. Saját elmondása szerint a mozgás és a labdarúgás iránti rajongása egészen kis kora óta kíséri, amit átörökített nemcsak fiaira, de lányára, Lilire is. Lili ma sikeres labdarúgó a Vasas női csapatában és természetesen a NUSE edzője, a média és kommunikációs egyetemi tanulmányai mellett.
Kriskó László az életművével, hazai és nemzetközi elismeréseivel, helyi civil tevékenységével hozzájárult Nagykovácsi jó hírnevének öregbítéséhez és fiataljaink neveléséhez, sikereihez.
Méltán megilleti őt a Nagykovácsi Díszpolgára cím.
Gratulálunk Laci, további sikeres éveket kívánunk mind a munkád terén, mind a magénéletben.

Nagykovácsiért Emlékérmek

Bagó-Nagy Zsuzsanna mindig mosolygós, kedves, nyitott személyiség, akivel minden olyan helyen találkozhatunk, ahol a téma az egészségügy vagy az állatvédelem. Zsuzsi Szikszón született és nevelkedett, majd később tanulmányait már Budapesten folytatta. Csecsemő- és gyermekápoló, valamint felnőtt ápolói végzettséget szerzett. Felnőttként, munka mellett, a gyakorló mentőápolói képesítést is megszerezte. Elhivatottsága mindenki számára példaértékű. Párhuzamosan több helyen is helytáll a hétköznapokban. Főállásban asszisztens a felnőtt háziorvosi rendelőben, de a Nagykovácsi Állatorvosi rendelőben is asszisztensként dolgozik. Tevékeny aktivistája a Magyar Vöröskereszt Nagykovácsi Alapszervezetének. Nincs a segítsége nélkül véradás, egészségnap, elsősegélynyújtó tanfolyam vagy elsősegélynyújtó verseny.
A Nagykovácsi Készenléti Szolgálatok egészségügy csapatának aktív tagja, segít a bajban mindenhol, kisebb-nagyobb baleseteknél, rosszulléteknél, ahol szükség van rá, a nagykovácsiak egészségéért, épségéért dolgozik. A nagykovácsi rendezvények elmaradhatatlan segítője, legyen szó búcsúról, Varázskastély fesztiválról vagy Mobilitási hétről. Ezzel a kitüntetéssel szeretnénk megköszönni azt a társadalmi munkát, amit munkája és gyermeke nevelése mellett mindannyiunk javára, önzetlenül, ellenszolgáltatás nélkül, szabadidejében végez.
Kedves Zsuzsi, kitüntetésedhez gratulálok, köszönjük odaadó tevékenységedet nagykovácsi közösségéért!

 

Dudinszky Nóra három gyermekes édesanya, a Nagykovácsi Alapfokú Művészeti Iskola fuvolatanára. Ha csak ennyiből állna Nóri munkássága, nem lenne a kitüntetettek között. Nóri lendületes, energikus, fáradtságot nem ismerő, állandóan új utakat kereső és találó, igazi pedagógus.
A pécsi Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola fuvola szakán szerezte meg tanári és kamaraművészi diplomáját. 1994-ben a Brassói Nemzetközi fuvolaversenyen I. díjat nyert, míg 1997-ben egy bukaresti nemzetközi versenyen meghívást kapott Párizsba posztgraduális
képzésre. 1997-től 2003-ig a Szigetvári Weiner Leó Zeneiskolában tanított fuvolát.2006-tól saját koncepciója alapján kidolgozott foglalkozásokat tart Sünizene néven, mely a korai kötődést segíti a pici gyermekek és szüleik között.
2013-ban költöztek Nagykovácsiba, és a gyereknevelés mellett azonnal belevetette magát a zenei, zeneiskolai életbe. Rengeteg kreatív ötlet megvalósítása fűződik nevéhez. A fent említett Sünizene, a zeneovis foglalkozások, a különleges élményt nyújtó fuvola- és furulyaórák, az immár országos hírű “Kreatív” fuvolaverseny, melynek Ő a kitalálója, illetve felnőtt furulya oktatás és még sorolhatnám. Nóri ars poeticája: A gyerekeket igyekszem megtanítani élvezettel muzsikálni, nagy hangsúlyt fektetek a kamarazenélésre. Számomra az újítás, megújulás, kreativitás, a gyerekek oktatásának alapfeltétele. Az egyik legfontosabb közeg számomra: gyerekek között lenni. Figyelni rájuk, meghallgatni őket és folyamatosan tanulni tőlük.
Dudinszky Nóra tanárnőre több száz szülő bízta, bízza kisgyermeke zenei nevelését a legkisebb kortól, akár a felnőtt korukig, itt Nagykovácsiban. Ez óriási felelősség, óriási megtiszteltetés, óriási bizalom.
Dudinszky Nóra emberi magatartása, elhivatottsága, művészi, tanári attitűdje méltóvá teszi a Nagykovácsiért Emlékérem elnyerésére.
Kedves Nóri, kitüntetésedhez gratulálok, köszönjük elhivatott munkádat.

Dutkainé Bödő Gabriellát elsősorban Nagykovácsiban tanító pedagógusként, sokoldalú, eredményes hagyományteremtő, hagyományápoló pedagógusi munkásságának elismeréseként javasolták a díjra. Gabi legelső, gyógypedagógusi diplomáját közel 40 éve szerezte meg. A Nagykovácsi Általános Iskolában 25 éve tanít. Rajz szakos tanár, gyógypedagógus, pszichopedagógus, továbbá kézműves szakoktató. Folyamatosan képzi magát, legutóbb az új, módszertani megújulást támogató komplex alapprogram továbbképzést végezte el.
Mindennapi munkája során erősíti a gyerekekben az egymás iránti megbecsülést, az elfogadást, a figyelmet. Sose felejtem el, hogy az én nagylányomat is védőszárnyai alá vette, amikor arra volt szüksége.  Kimagasló az iskolai és települési ünnepségek, megemlékezések
érdekében végzett folyamatos munkája. A mindig megújuló díszletei   méltó módon keretezik az ünnepségek prózai és táncos részleteit, olyan hangulatot árasztva, amellyel emelik az előadások minőségét, igazi színpaddá változtatva a műsorok hátterét. Ezen kívül olyan program aktív kidolgozója, közreműködője, tovább vivője immár negyedszázada, amely nemcsak az iskola, hanem egyben a település hagyományává is vált. Ez a Katalin-bál. A Katalin-bál egy az egész településről gyerekek és szülők által is látogatható, hatalmas népszerűségnek örvendő rendezvény, ahol változatos tevékenységek keretében folyik a hagyományőrzés: néptánc, népi játékok, kézműveskedés, gyertyaöntés, csuhébaba készítés,
képeslap gyártás és sok minden más.
Dutkainé Bödő Gabriella tanárnő hagyományteremtő, hagyományápoló tevékenysége által a gyerekek és a nagykovácsiak életre szóló élményt és útravalót kapnak.
Kedves Gabi, kitüntetésedhez gratulálok, köszönjük elhivatott munkádat!

 

„Vadonatúj régiségek”, érdekességek Nagykovácsiból, Nagykovácsiról. Érdekli a falu helyismerete, helytörténete? Akkor jó helyen jár, jó böngészést! Köszöntjük a Nagykovácsi Krónika oldalán.

Elérhetőség:

furulyaskatalin@nagykovacsi.hu

Nagykovácsi emlékképek

Nagykovácsi Anno

Nagykovácsi Krónika 1968. május 1.

Itthon vagy! – Nagykovácsi

5 éves a Pékdomb!

Archívum